25. ROČNÍK SOUTĚŽE STUDENTSKÉ VĚDECKÉ A ODBORNÉ ČINNOSTI SVOČ STAVEBNÍCH FAKULT ČESKÉ A SLOVENSKÉ REPUBLIKY
Statut 25. ročníku soutěže SVOČ
1. Cílem soutěže je zejména podnítit zájem studentů o vědeckou a výzkumnou práci a seznámit je s principy jejich tvorby. Soutěže Studentské vědecké a odborné činnosti stavebních fakult České a Slovenské republiky (dále jen „SVOČ ") se mohou zúčastnit studenti a jimi tvořené studentské týmy z řad studentů bakalářského a magisterského studia stavebních fakult ČVUT Praha, VŠB−TU Ostrava, VUT Brno, STU Bratislava, TUKE Košice a UNIZA Žilina.
Za studenta je pokládán ten, který v době konání soutěže neukončil studium vykonáním státní závěrečné zkoušky.
Rady SVOČ jednotlivých fakult zajistí, aby soutěžní práce studentů posledních ročníků neprezentovali pouze výsledky získané v rámci řešení závěrečných prací.
2. Soutěž SVOČ bude probíhat v jedenácti odborných sekcích:
1. Pozemní stavby a architektura
2. Vodní stavby a vodní hospodářství
3. Dopravní stavby
4. Stavební mechanika
5. Materiálové inženýrství
6. Inženýrské konstrukce a mosty
7. Geotechnika
8. Geodézie a kartografie
9. Technické zařízení budov a energie budov
10. Ekonomika, řízení stavebnictví a technologie staveb
11. Městské, krajinné a environmentální inženýrství
3. Z každé fakulty mohou postoupit do příslušné odborné sekce nejvýše dvě soutěžní práce. Postupující práce autorizuje Rada SVOČ příslušné fakulty.
4. V případě, že do odborné sekce nebudou přihlášeny alespoň čtyři soutěžní práce, soutěž se v dané sekci nekoná.
5. Prezentace soutěžních prací jsou veřejné. Pro jednu práci je vyhrazen čas 12 minut na její prezentaci a 3 minuty pro diskusi. Rozhodování odborných porot je neveřejné.
6. Do poroty odborné sekce je Radou SVOČ z každé stavební fakulty nominován jeden zástupce. Členem poroty nemůže být vedoucí práce, která soutěží v dané sekci. Soutěž v odborné sekci řídí předseda, kterého si zástupci fakult zvolí těsně před zahájením soutěže v sekci.
7. Každý účastník musí před zahájením soutěže zaslat soutěžní práci v elektronické podobě vypracovanou v předepsaném formátu podle jednotné šablony, přičemž je možné využít i formát práce schválený pro fakultní kola jednotlivých univerzit. Alespoň jeden výtisk práce odevzdá soutěžící odborné porotě před začátkem jednání v odborné sekci. V případě nesplnění tohoto požadavku je soutěžící ze soutěže vyloučen. Doporučený rozsah práce je 10−20 stran včetně příloh.
8. Před začátkem soutěže obdrží každý člen poroty seznam soutěžících a jejich prací. Každý porotce hodnotí, boduje práce podle daných kritérií (1−10 bodů):
· originalita práce a její vědecký přínos,
· kvalita přednesení a dodržení časových limitů,
· vystupování v diskusi a reakce na připomínky,
· formální zpracování tištěné verze a dodržení všech zásad psaní odborného textu.
9. Každý člen poroty stanoví pořadí prací na prvním, druhém až posledním místě. Vítězí práce s nejmenším součtem pořadí určených jednotlivými porotci. V případě rovnosti bodů rozhodne o výsledku předseda poroty. Každá komise může udělit pouze tři ceny.
Výše finančního ohodnocení vítězných prací:
1. místo 5000 Kč, 2. místo 3000 Kč, 3. místo 2000 Kč.
10. Soutěžní práce jsou hodnoceny také zúčastněnými studenty soutěžícími v jednotlivých sekcích, kteří udělují studentskou cenu. Každý student zvolí jednu nejlepší práci. Vítězí práce s nejvyšším počtem hlasů. V případě rovnosti hlasů se studenti dohodnou, kterou práci upřednostní. Vítězná práce bude oceněna diplomem a věcným darem.
11. Výsledky soutěže v odborné sekci nahlásí garant této sekce organizačnímu výboru soutěže SVOČ ihned po skončení jednání v sekci.
12. Výsledky soutěže SVOČ budou oznámeny na společném slavnostním ukončení v Aule fakulty.
13. Tento statut platí pro XXV. ročník soutěže Studentské a vědecké odborné činnosti stavebních fakult České a Slovenské republiky, která se bude konat na Fakultě stavební VUT v Brně dne 15. května 2025.